[PL] Women in Technology Wrocław

23 September 2013

wit

W maju tego roku reaktywowała się grupa Women in Technology. Tym razem spotkania odbywają się we Wrocławiu. A wszystko dzięki wrocławiankom, które chcą rozwijać się w różnych technologiach. I w polskiej dolinie krzemowej jest sporo programistek, które programują w .NET, C, Javie, SASS, T-SQL, plSQL.. itd. Ale nie tylko programistki, są również administratorki SharePointa, baz danych czy trenerki Cisco oraz nauczycielki, które chcą młodemu pokoleniu pokazać, jak piękny jest świat IT 😉

Do tej pory miałyśmy już 4 spotkania za sobą. W dużym skrócie:

Podczas pierwszego spotkania miałyśmy okazję dowiedzieć się o podstawach .NET’a. Tutaj muszę napisać wielkie podziękowania dla Pawła Łukasika, który zgodził się przygotować i poprowadzić prezentację na trzy dni przed spotkaniem. Drugą sesję podczas tego spotkania była prezentacja dotycząca rekrutacji od zaplecza, na przykładzie firmy rekrutującej Grafton.

Od drugiego spotkania zaczełyśmy robić po jednej sesji technicznej i tym razem Ola Woźniak wprowadziła nas w świat BigData. Rozpoczełyśmy w ten sposób nową tradycję naszych spotkań – druga część to networking. Rozpoczełyśmy dyskuję na temat doświadczenia w prezentowaniu czy dobrych praktyk prezentacyjnych.

Trzecie spotkanie i nowy sponsor, firma SII Polska A dzięki niej widok z 25. piętra Sky Tower.

Na spotkaniu Renata Perkowska opowiedziała o frameworku Vaadin (który jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć programowanie w Javie).

Druga część to networking, podczas którego każy miał za zadanie narysować swój herb w taki sposób, jak wydaje mu się, że inni go widzą. Celem tego było przełamanie się części osób przed publicznym mówieniem, poznanie trochę siebie na wzajem oraz wyciągnięcie wniosków z tej sytuacji. Ciekawym podsumowaniem jest to, że większość czuła się mało komfortowo mówiąc o sobie publicznie i woleliby mówić na temat technologii, co powoduje u nich mniej stresu. (podobną zabawę miałam również w pracy, ale tam to ludzie pracujący w call center wyrywali się do tego, aby mówić o sobie, sobie i jeszcze raz sobie..)

Na czwartym spotkaniu miałyśmy prezentację Piotra Pietronia na temat Biznesu w Androidzie. Prezentacja była wprodzeniem do warsztatów z Androida, które rozpoczynają się 28 września w siedzibie firmy Google.

Część networkingowa zaś bardzo spodobała się uczesztnikom, ponieważ zadanie było z jednej strony proste, z drugiej ogromnie trudne. Polegało na zbudowaniu wieży z makaronu w ciągu 18 minut. Do dyspozycji były: 20 nitek makaronu, 1 metr sznurka, 1 metr taśmy klejącej i pianka do jedzenia.

Wygrał zespół, który zbudowal wieżę mającą 63 cm:

tower

A najlepszym podsumowaniem tej części networkingu jest prezentacja Toma Wujec’a podczas Ted: http://www.ted.com/talks/lang/pl/tom_wujec_build_a_tower.html

Już jutro kolejne spotkanie Women in Technology, podczas którego dowiemy się o programowaniu kart graficznych NVidia CUDA. A o tym, co było na networkingu opiszę w kolejnym poście.