Site Loader

Aby móc korzystać z SqlMembershipProvider należy przygotować sobie odpowiednie środowisko. Środowiskiem tym jest oczywiście ASP.NET MVC oraz MSSQL.
Teraz potrzebujemy bazy danych! Jednak sama baza nic nam nie da, jeżeli nie posiadamy odpowiednich tabelek, procedur, widoków itd. Tylko po co tworzyć wszystko od nowa, skoro Microsoft wyszedł naprzeciw potrzebą i utworzył instalator, który sam tworzy potrzebne nam komponenty w SQL. Co ciekawsze, instalator ten znajduje się na komputerze posiadającym VisualStudio. Więc teraz wystarczy wejść w odpowiednią ścieżkę, a której znajduje się Framework i zainstalować plik aspnet_regsql.exe (u mnie dla Frameworka 4.0  ścieżka jest następująca:  C:WindowsMicrosoft.NETFrameworkv4.0.30319aspnet_regsql.exe )

Po uruchomieniu pliku ukazuje nam się instalator:

 
 
Następnie wg wskazówek instalatora wybieramy, że chcemy skonfigurować SQL Server, podajemy dane serwera, metodę logowania (login i hasło ewentualnie) oraz bazę danych, do której chcemy dodać nowe rzeczy, potrzebne nam do aplikacji.
Można oczywiście sprawdzić, co zostało dodane do naszej bazy.  Dokumentację do nowo powstałej bazy znalazłam na blogu Ben’a Halla, i znajduje się ona w formie PDF’a tutaj!
Kolejna opcja, jaką należy zmienić, to web.config w naszej aplikacji wg poniższego schematu:

<configuration>
<
connectionStrings>

<
add name=”ApplicationServices”

connectionString=”Data Source = localhost;
Initial Catalog = database;
Persist Security Info = True;
User ID = user;  Password = password”

providerName=”System.Data.SqlClient” />
</
connectionStrings>

Po wykonaniu i zapisaniu tej czynności, możemy uruchomić naszą aplikację i zarejestrować nowego użytkownika oraz zalogować się na niego.
Możemy również z poziomu Visual Studio kontrolować użytkowników, nadawać im role i tym podobne administracyjne zabawy. Wystarczy uruchomić Project >> ASP.NET Configuration i przejść do zakładki Security.

Post Author: gosia

Leave a Reply