Site Loader

W ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w dniu wczorajszym (19.04) poprowadziłyśmy sesję dla licealistek i studentek na temat “Kobieta w świecie IT”. Ale może od początku..
Do Torunia dojechałyśmy sobie dość wcześnie, więc zanim dotarłyśmy na Uniwersytet miałyśmy okazję przejść się po starym mieście. Pogoda była piękna i wręcz stworzona do spacerów i zwiedzania. Ponieważ Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika znajduje się dość blisko starówki, nie było żadnych problemów aby tam trafić.
Kiedy już na spokojnie usiadłyśmy sobie, aby po raz ostatni przedyskutować prezentację, znienacka zaatakowała nas dziewczyna z radia lokalnego. Zadała pytania o akcję DigiGirlz, dlaczego dziewczyny nie idą na studia informatyczne oraz czemu, nawet jeżeli pójdą potem na studia nie pracują w wyuczonym zawodzie. Asia dzielnie dała radę odpowiadać na wszystkie pytania. Lecz niestety, ledwo skończyła odpowiadać na pytania została zaatakowana przez kolejnego dziennikarza z radia puls toruń. Pytania były podobne. Dlaczego akcja, czemu akurat dziewczyny. Ale to nie był koniec medialnych niespodzianek. Ledwo zdążyłyśmy wyjąć nagrody dla uczestniczek spotkania, jakby nigdy nic, przyszła lokalna telewizja toruńska. Sfilmowała gadżety, zadała pytania o naszą akcję i tak, znowu Asia stanęła na wysokości zadania. Została również pochwalona, że jest stworzona do udzielania wywiadów. Następnie pytania dostały doktorantki z Uniwersytetu. Niestety studentki również wystraszyły się dziwnego, wielkiego urządzenia filmującego i nie chciały odpowiadać na żadne pytania.
Po wszystkich już niespodziankach rozpoczęłyśmy naszą prezentację. Na sali było ok 30 młodych dziewczyn, które wysłuchały o stereotypach, dlaczego kobiety nie próbują iść tam gdzie chcą oraz w jaki sposób poszerzać swoją wiedzę. Prezentacja została przyjęta z dużym entuzjazmem.  Pytania jakie później zostały nam zadane, to m.in. Czym się zajmujemy? Jak wygląda praca informatyka? Dlaczego jeździmy po Polsce poświęcając swój wolny czas?
Po rozdaniu nagród i zakończeniu prezentacji, zostałyśmy zabrane do Piwnic, czyli miejscowości pod Toruniem, gdzie mieści się Centrum Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Zostałyśmy oprowadzone po centrum, zrobiono nam sesję fotograficzną i pokazano, w jaki sposób rozszczepia się światło w różnych żarówkach oraz obejrzałyśmy kopułę obserwacyjną i poznałyśmy historię obserwacji gwiazd, robienia im zdjęć i następnej klasyfikacji ich.
Centrum Astronomii jest bardzo spokojne, a okolica jest piękna. Mały park, w którym można przejść od jednej kopuły do drugiej, stawik, w którym pływają różnokolorowe rybki i naokoło skaczą żabki oraz drzewka, po których skaczą wiewiórki.  Na wieczór został zaplanowany wieczorne zwiedzanie całego Centrum z różnymi atrakcjami. Niestety nie mogłyśmy zostać, ponieważ Warszawa nas wołała, abyśmy do niej wróciły.
 

Post Author: gosia

Leave a Reply