Site Loader

W dniu 9 marca 2012 w siedzibie Microsoftu odbyła się Noc z Technologią. Impreza organizowana dla studentów z całej Polski, związanymi ze swoimi grupami studenckimi .Net.

Oprócz studentów zaproszenia na tą imprezę dostały między innymi grupy społecznościowe: Łódzka Grupa .NET czy WGUiSW. Do innych grup informacje takie nie dotarły, dlatego też zostałam wpisana na listę uczestników w ostatniej chwili. Z tego powodu moja plakietka była incognito..

Noc z technologią rozpoczęła się od otwarcie jej przez Eugeniusza Licznarowskiego, który opowiedział jak cała noc będzie wyglądała oraz o konkursach i nagrodach, jakie studenci mogą wygrać w ramach swojej uczelni. Były również konkursy dla uczestników konfeencji, między innymi konkurs-wyścig na ilość ‘lajków’ na facebooku.
Następnie Dariusz Piotrowski, szef dzialu DPE, przedstawił, w jaki sposób przebiegała jego kariera w IT oraz o swoich sukcesach i odwadze do nowych wyzwań w ramach swojej kariery. Opowiedział m.in. o tym, że udało mu się trafić akurat w trendy, jakie działy się na rynku technologicznym w momencie, kiedy zaczynał czy zmieniał prace. Dla mnie wnioski (jak i pewnie dla większości osób na auli) były proste: należy widzieć trendy, które będą za kilka lat i już w chwili obecnej zacząć się nimi interesować. No i oczywiście mimo motywacji do szukania tych trendów, nie każdy odniesie sukces w nowościach technologicznych już od samego początku, zanim wejdą one na rynek w skali masowej. Oczywiście jak na każdych sesjach tego typu było również wspomniane o tym, aby zachować równowagę pomiędzy karierą a życiem prywatnym. Aby osiągnąć sukces również w życiu osobistym.

Kolejną sesję poprowadził Bartłomiej Zass, który opowiedział o tym, jak wygląda Windows 8 okiem programisty Windows Phone. Przedstawił, w jaki sposób można testować aplikacje, jak wygląda symulator i jakie funkcje można w nim znaleźć, co zostało poprawione w Windows 8 w porównaniu do wersji Developer Preview.  Sesja była szybka, bo tylko 30 minutowa, więc zawierała w sobie jedynie najważniejsze informacje o VS11, Win8 i programowaniu dla tabletów.
Sesja, która już dla mnie była mniej interesująca, to sesja Valerie Andersson pt. "Redmond na wyciągnięcie ręki". Była to sesja poświęcona firmie Microsoft oraz możliwości odbycia praktyk w głównej siedzibie tej firmy. Po sesji Valerie przeprowadzała rekruacje dla zainteresowanych osób.  Kolejka do rekrutacji była dość spora i co ciekawe, niektórzy studenci posiadali ze sobą swoje CV. Ciekawe, czy ktoś z tej konferencji dostanie się na praktyki w Redmond.
Przyszedł czas na pizze i fun. Podczas ‘funu’ część osób (zakwalifikowana wcześniej) brała udział w warsztatach: "Zabawa w bycie lepszym", „Deep Dive do programowania Windows Phone” oraz  "Metro UI". Dla pozostałych były stoiska: Nokii, Chip’a  (z ciekawymi pytaniami odnośnie IT oraz nowoczesnym sprzętem dla grafików) oraz Xboxa (gdzie ludzie grali, śpiwali i dobrze się bawili). W międzyczasie rozpoczęła się sesja Tomka Kopacza pt. "Architekt. Programista. Klient." (na którą nie dotarłam).

Po niej zaś wszyscy zostali zaproszeni na koncert Bladego Krisa, beatboxera, znanego z udziału w show "Mam talent". Pokazał nam swój talent, współgrał z publicznością, zachęcając ją również do beatboxingu. Na sam koniec, na prośbę uczestników zaintonował melodię z Mario, co ucieszyło wszystkich nocnych, technologicznych słuchaczy.
Blady Kris przygotował również warsztaty, na których można było poznać podstawy beatboxingu. Wszystkim razem wychodziło to nawet dobrze, jak na pierwszy raz. Dla chętnych została też zadana praca domowa, aby przez 15 minut dziennie zapomnieć o wszystkim i wydawać z siebie dźwięki, które z czasem stworzą muzykę.

Ostatnią sesją na której byłam, był pokaz tworzenia animacji 3D oraz kilka filmików stworzonych przez firmę CDProjectRED. Jednym z ciekawszych animacji był spot promujący grę Wiedźmin 2 oraz porównanie go w wersji 3D z 2D.
Noc z technologią jako impreza dla studentów, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do nauki i wykorzystywania technologii dostarczanej przez Microsoft przynosi sukces. Większość młodych osób robi dużę ‘wow’ na sam fakt, że byli w tak znanej firmie, na imprezie organizowanej specjalnie dla nich.
Szkoda tylko, że Microsoft w chwili obecnej promuje tylko i wyłącznie grupy studenckie, zapominając po mału o grupach specjalistycznych.

Post Author: gosia