Site Loader

26 kwietnia odbył się Dzień Otwarty dla dziewczyn na Politechnikach w całej Polsce. Jak w ubiegłym roku projekt DigiGirlz połączył siły z akcją Dziewczyny na Politechniki. W tym roku miałam przyjemność poprowadzić sesję o stereotypach wraz z Beatą Zalewą we Wrocławiu.
Jednak tuż przed naszą sesją zostałyśmy zaproszone do studenckiego radia "Luz", w którym miałyśmy przeprowadzić wywiad. Przygotowane byłyśmy, że na spokojnie coś powiemy, w razie czego da się coś wyciąć i będzie ok. Ale okazało się zupełnie inaczej. Gdy już obeszłyśmy cały kampus Politechniki Wrocławskiej, weszłyśmy po krętych schodach, poinformowano nas, że audycja jest na żywo, że jesteśmy już zapowiedziane i czekają na nas. Mimo  wszystko podobno audycja wyszła bardzo dobrze. Czekamy więc na to, abyśmy mogły posłuchać siebie 😉
Następnie wróciłyśmy do budynku D20, w którym odbywał się dzień otwarty. Na auli rozpoczęły się sesje od przedstawienia jak wygląda Politechnika Wrocławska, następnie o rekrutacji i jej przebiegu. Kolejna sesja była poprowadzona o tym, co można uzyskać będąc studentem Politechniki, jakie są koła naukowe i że dziewczyny działają w tych kołach, są przewodniczącymi.
Nasza sesja o stereotypach została przyjęta bardzo miło. Oczywiście dziewczyny zgadzały się z nami, faceci dość często zaprzeczali, ale całość była w formie żartów, luźnych dyskusji i dużej ilości śmiechu. Prezentację można pobrać TUTAJ.
W poprzedniej prezentacji odnośnie dziewczyn w kołach naukowych zabrakło informacji o tym, że oprócz  tego, iż dziewczyny wprowadzają milszą atmosferę, kulturę, powodują iż mężczyźni się lepiej zachowują, to dodatkowo wprowadzają do zespołu wiedzę oraz ambicję. Mimo wszystko nawet rektorowi prezentacja się podobała, mimo iż specjalnie kiwał głową, że zgadza się ze wszystkimi stereotypami jako prawdziwymi.
Zostałyśmy poproszone o wywiad (jeszcze raz, ale już nie na żywo) do radia Luz oraz radia Rodzina. Następnie rozpoczęła się zabawa Politechniki Wrocławskiej, pt. "Innowacja jest kobietą!". Było kilka stanowisk, do których studentki podchodziły i zbierały punkty. U nas odpowiadały na pytania informatyczne, matematyczne i logiczne. Mogły również rozwiązać krzyżówkę, dzięki której dostawały w nagrodę torby z logiem "DigiGirlz".
Z ciekawostek jakie były podczas Dnia Otwartego:

  1. Do Beaty podeszły licealistki z pytaniem: "A jak wychować męża tak, żeby móc pracować, rozwijać się, a mimo to mieć kochającego faceta, wspierającego i wychowującego dziecko"
  2.  Obok nas byli przedstawiciele koła naukowego "Linux", którzy pomogli rozwiązać wszystkie (30!) zadań matematyczno-logiczno-informatycznych. Dziewczyny oczywiście za wytrwałość (zajęło im to około 30 minut) dostały oczywiście torby w nagrodę.
  3. Było wiele dyskusji ze studentami, o robotach, o programowaniu, o zawodach, o grach, o kobietach (i facetach 😉 ) i różnych innych ciekawostkach…
    Współpraca z Politechnika Wrocławską została uznana za bardzo udaną. Za rok również WiT postara się pojawić na tej uczelni!

Post Author: gosia