Site Loader

timeForSP_black

Konferencja ‘Time for Sharepoint’  zawitała do Wrocławia 12 kwietnia, aby po raz ostatni w piątej edycji konferencji podzielić się wiedzą na temat SharePointa. Wcześniej o SharePoint można było posłuchać w Gdańsku i w Warszawie. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Michał Bojko (SharePoint MVP), dzięki któremu mogliśmy spotkać się we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, aby móc posłuchać o SharePoint.

Konferencję rozpoczął Michał Nikołajuk, który podczas keynote opowiedział m.in. o plusach nowego SharePoint2013, o tworzeniu i korzystaniu z gotowych aplikacji oraz o tym, jak łatwo i przyjemnie jest korzystać z Office 365.

Pierwszą prelekcję pt. “Przepływy SharePoint Designer 2013 w SharePoint i EPM” opowiedział Wojciech Wróblewski, który prezentację rozpoczął od pokazania jedynego slajdu jaki posiadał, czyli kim jest i czym się zajmuje. Sesja była przeprowadzona w formie dema, czyli pokazania uczestnikom gotowego produktu, który został stworzony na potrzeby TimeForSharepoint, a następnie pokazaniu, w jak łatwy sposób samemu można stworzyć ten projekt. Nie trzeba wiedzy programistycznej, aby stworzyć projekt, ponieważ w SharePoint Designer korzystamy z gotowych rzeczy, które wystarczy prze-klikać.

Po krótkiej przerwie kawowej Andrzej Gnyp opowiedział o “Korzyściach z wdrożenia platformy pracy grupowej wspomaganej systemem workflow w środowisku SharePoint 2013. Petabajty danych w Microsoft SharePoint? Możliwe.”. W skrócie była to prezentacja produktu workflow firmy Passus. Dla mnie prezentacja nic nie wniosła, ponieważ odniosłam wrażenie, że prezentacja produktu była przedstawiona jak dla “głupiego” klienta. Dodatkowo żarty typu: “Kocham Sharepoint Foundation, ponieważ dzięki temu pieniądze idę dla mnie, a nie do Microsoftu” oraz unikanie odpowiedzi na pytania publiczności (który były ciekawsze niż sama prezentacja) wywołały u mnie niesmak co do całej prezentacji firmy.

Tuż przed przerwą obiadową Łukasz Grala przedstawił temat: “Raportowanie i wizualizacja danych analitycznych na platformie SharePoint 2013 i SQL Server 2012”.  Pokazał, jak wygląda wizualizacja i raportowanie danych, integracje MSSQL2012 (SP2) z SharePoint2013 oraz wizualizację danych za pomocą PowerView.

Prezentację “Search Driven Portal z SharePoint 2013” przedstawił Marek Czarzbon, podczas której mogliśmy zobaczyć w jaki sposób można korzystać z nowej funkcjonalności “Search”. Zostały pokazane takie aspekty jak: Ranking Model, FQL, ResultTypes i Templates, Query Rules z manipulacją wyników w “real time”, Custom Dictionary Extraction, Search Schemas na poziomie globalnym i Site Collection.

Ostatnią sesją było “Wprowadzenie do usługi Business Connectivity w SharePoint 2013”, poprowadzoną przez Mateusza Orłowskiego. Przedstawił on usługę Business Connectivity (BCS) na podstawie trzech scenariuszy:
1. Wyświetlanie zewnętrznych danych z aplikacji, web service’ów, oData.
2. Zapewnienie funkcjonalności w stylu pakietu Office (Kontakty, Zadania, Spotkania) dla zewnętrznych danych i usług.
3. Zapewnienie pełnej integracji z danymi, łącznie z zapisem poziomu SharePoint i pakietu Office.

Podczas konferencji można było wygrać koszulki, czapki, bluzy i kurtki przeciwdeszczowe. Dostałam nawet koszulkę, damską S (w męskim rozmiarze XXL 😉 ). Również Łukasz Grala, jako lider społeczności PLSSUG rozdał kupony zniżkowe na konferencję SQLDay2013.  Grupa Passus także miała nagrodę w postaci Nexusa, za wypełnienie ankiety. Niestety samo losowanie tej nagrody było żenadą, ponieważ wszystkie ankiety były rozłożone (czyli kartka A4 nie była złożona chociażby na pół), po czym wybranie spośród tych wszystkich jednej jedynej, która miała zagięty róg.

Polecam każdemu zainteresowany zaglądać na stronę TimeForSharepoint, gdzie będą umieszczane materiały z konferencji i prawdopodobnie również cały zapis z konferencji w formie wideo ze wszystkich miast.
I nawet irytacja na Grupę Passus nie zmieni nastawienia, że warto było być na konferencji TimeForSharepoint!

Post Author: gosia

Leave a Reply