Site Loader

Konferencja ITCampRO rozpoczęła się 22 maja o godzinie 9 rano. Tuż po śniadaniu było można zobaczyć, że ponad 400 osób zarejestrowanych piło kawę, jadło przekąski i rozmawiało w języku którego nie rozumiem. Na szczęście prawie wszystkie sesje były w języku angielskim.
W tym roku w porównaniu do poprzedniego było więcej sesji technicznych na poziomie 300 i była to 4 edycja, na którą zaproszone zostały osoby nie tylko z Rumunii, ale również z innych zakątków świata, takich jak Ameryka, Anglia, Włochy czy Polska.
Ciężko było wybrać konkretną sesję, jednak tego trudnego wybobu dokonałam i poniżej w skrócie opisałam sesje, w których miałam okazję uczestniczyć.
Management of fear – Peter Leeson
KeyNote poprowadzony przez Peter’a Lesson’a był niesamowity. Szczerze, spodziewałam się, że człowiek starszy, który założył muszkę do garnitury i ma poważną minę poprowadzi sesję również poważną. I ku zaskoczeniu memu tak wcale nie było. Sesja nie była techniczna, ale dotyczyła techniki, biznesu i przede wszystkim ludzi. Ludzi, którzy się boją i bać się powinni, ponieważ bez strachu nic się nie osiągnie! Istnieją różne rodzaje strachu, które mogą się również przerodzić w nienawiść. Ale strach jest potrzebny, np. Batman bał się nietoperzy, więc wykorzystał swój strach by szerzyć dobro albo Steve Jobs – bał się guzików, więc zaczął wymyślać urządzenia, które nie mają przycisków.
Następnie Mihai i Tudor, jako organizatorzy konferencji poprowadzili wspólnie sesję, którą podzielili na dwie części i dwa tematy
Security in Windows Azure – Mihai Tataran
Mihai podczas swojej części przedstawił na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania swojej aplikacji w Windows Azure, w jak łatwy sposób można podejrzeć ruch w naszej webowej aplikacji (jeżeli nie idzie po protokole https) i w ten sposób dostać się do konkretnego pliku, nawet, jeżeli ścieżka do niego generowana jest w momencie wywołania danej metody i generowany jest nowy guid.
WP_20140522_043
Security myths and facts in today’s IT world – Tudor Damian
Tudor swoją sesję o mitach i faktach rozpoczął od prostych rzeczy, takich jak: bezpieczeństwo to zawsze ludzie (i ich wybory, wiedza itd.), a nie konkretna technologia czy przeświadczenie, że kupując konkretny produkt w pełni jesteśmy chronieni przed wszystkimi wirusami, atakami itd. itp.
Jednak najciekawszą częścią było demo, które ukazało dlaczego posiadanie lokalnego admina, jeżeli komputer należy do Acive Directory. A czemu? Ponieważ jak większość ludzi z IT, tak i admin to dość leniwa jednostka, więc przyjść do użytkownika to zbyt duży wysiłek. Można oczywiście poprzez pulpit zdalny zalogować się na komputer użytkownika, ale po co go wylogowywać i dawać znać, że się pracuje nad jego problemem. Lepiej zalogować się na jego komputer, tak, aby nawet nie wiedział, że ktoś dodatkowo jest na jego komputerze i nie przeszkadzać mu w pracy.
WP_20140522_062
 
.NET Memory Primer – Martin Kulov
Martin podczas swojej sesji skupił się na tym, w jaki sposób różnego rodzaju typy danych są przetwarzane przez pamięć, gdzie są lokowane i jakie to może mieć znaczenie dla naszej aplikacji oraz jak długo nasza zadeklarowana zmienna w danym typie będzie żyć i co z tym wszystkim wspólnego ma Garbage Collection.
How # (sharp) is your Katana? – Ciprian Jichici
Prezentacja dotyczyła wykorzystania OWIN (Open Web Interface for .NET) wraz z ASP.NET MVC 5, WebApi 2 i Katana (Microsoftowa implementacja OWIN).
Został zaprezentowany gotowy produkt, który Ciprian wykorzystuje w swojej firmie.
Developing for Windows Phone 8 – Dan Ardelean
Dan skupił się w swojej prezentacji na pokazaniu, czym jest Windows Phone 8, co nowego jest w wersji Preview for Developers, co daje Visual Studio 2013 oraz na co należy zwrócić
30 tools for modern .Net web development in 60 minutes – Jonathan „J.” Tower
Podczas swojej sesji „J” pokazał 30 narzędzi, z których korzysta podczas tworzenia aplikacji webowych. 60 minut to za mało by pokazać te narzędzia na „żywo”, więc jedynie niektóre z nich zostały pokazane w formie demo.
The battle for success – Peter Leeson
W jaki sposób odnieść sukces? I czym ten sukces jest?
Oczywiście wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć w życiu. Czy pracować tylko dla jednej organizacji? Czy mieć monotonne zadania? A może rzucić się w wir nieznanego i znaleźć to, co nas uszczęśliwia? Bo czy szczęśliwy człowiek nie jest wydajniejszy, chętniej się uczy i przy okazji dzieli wiedzą?
Podczas swojej prezentacji Peter zwrócił uwagę na takie aspekty, które w korporacjach często są potrzebne, np. brak biurokracji, lider (nie kierownik!), znajomość celu produktu, zgrany zespół czy ciągłe doskonalenie się.
WP_20140523_018
Build and publish a Windows 8 Game in 1 Day, even without Windows 8 – David Giard
W ciągu 60 minut David pokazał, jak stworzyć grę. Oczywiście, wcześniej trzeba mieć przygotowaną grafikę dla danych postaci, które chcemy umieścić w grze. Ale posiadając już grafiki wystarczy w prosty sposób za pomocą aplikacji Sciara stworzyć grę na Windows 8 (i nie tylko). Grę można dostosować w Sciara, a następnie za pomocą Visual Studio opublikować ją w sklepie z aplikacjami.
WP_20140523_021
Busy developers’ guide to AngularJS- Tiberiu Covaci
Sesja była przeznaczona dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z AngularJS. Tiberu pokazał, dlaczego warto używać AngualarJS oraz że jest to niezwykle proste.

WP_20140523_037

Open panel discussion
Na koniec został zaprezentowany panel dyskusyjny dotyczący chmury: Microsoft Azure. Pytania jakie się pojawiły to, np.: „Jaka jest różnica pomiędzy Microsoft Azure a chmurą Amazona?”, „Jakie korzyści daje nam Microsoft Azure?” czy „Ile firm korzysta z chmury?”
WP_20140523_045
Wszystkie sesje sa już dostępne i można je obejrzeć na stronie ITCamp.

Post Author: gosia