Site Loader

Poniżej przedstawiłam krok po kroku instalację Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop na maszynie 32-bitowej.

Rozpoczęcie instalacji Visual Studio Express 2012 należy rozpocząć od pobrania ze strony Microsoft wersji Visual Studio, w której chcemy tworzyć nasze aplikacje. Na stronie wybieramy opcję Express 2012 products, a następnie Express for Windows Desktop i klikamy Download

 02

Kolejnym krokiem, jest wybór języka, w jakim chcemy aby nasze Visual Studio było. Do wyboru nie ma instalacji w języku polskim, ale jak widać na poniższym screenie, można doistalować nakładkę językową (już po instalacji Visual Studio).

Visual Studio 2012 Express for Windows Desktop możemy pobrać w dwóch wersjach: exe lub iso. Różnica polega jedynie na wielkości ściągniętego pliku (wesja wdexpress_full.exe zajmuje 913 KB i w trakcie instalacji pobiera odpowiednie komponenty, zaś wersja vs2012_winexp_enu.iso zajmuje 403 MB i odpowiednie komponenty ma już pobrane.)

03 

Po kliknięciu Install now dla wdxexpress_full.exe lub Download now dla vs2012_winexp_enu.iso możemy zapisać plik na dysku lub go bezpośrednio uruchomić (wtedy plik zostanie pobrany do naszego folderu tmp i usunięty, kiedy przestanie być potrzebny)

05 

Po uruchomieniu instalatora Visual Studio na klika sekund na ekranie pojawi się ikonka oraz napis Visual Studio, a w tle instalator zacznie ładować do pamięci komponenty, których będzie potrzebował w trakcie instalacji.

06 

Pierwszym krokiem instalacji jest wybór ścieżki, gdzie chcemy, aby nasze Visual Studio zostało zapisane. Domyślna ścieżka, to C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 11.0 dla systemu x86 oraz C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 11.0

Możemy również wziąć udział w Programie poprawy jakości obsługi klienta firmy Microsoft. Nie jest to obowiązkowe, ale pozwala firmie Microsoft na zbierania informacji na temat problemów, jakie mogą wystąpić podczas instalacji, a później użytkowania Visual Studio, aby w przyszłości można było te błędy wyeliminować.

07 

Kiedy zaznaczymy, że zgadzamy się z licencją na użytkownie Visual Studio, ukaże nam się przycisk INSTALL.

08 

Po kliknięciu Install system zapyta się nas, czy na pewno chcemy uruchomić instalację na naszym komputerze. Informacja ta pokaże się nam, jeżeli nie zmienialiśmy ustawień User Account Control, która zabezpiecza nasz komputer przed instalacją niechcianego oprogramowania.

09 

Kolejny krok, to pobranie przez instalator odpowiednich składników z sieci, potrzebnych do instalacji, a następnie ich instalacja. W porównaniu do poprzednich wersji Visual Studio, pobieranie i instalacja wywołane jest równolegle.

12 

Kiedy Visual Studio zainstaluje już wszystkie potrzebne składniki, ukaże się informacja o poprawnym zainstalowaniu wszystkich komponentów potrzebnych do pracy z Visual Studio.

14 

Po kliknięciu na napis LAUNCH pokaże nam się informacja, że zainstalowane Visual Studio możemy wykorzystać jedynie do celów naukowych, ale nie komercyjnych. Oczywiście, założeniem wersji Express produktów Microsoft’owych jest możliwość korzystania z tych produktów w sposób komercyjny.

15 

Dlatego przy uruchomieniu Visual Studio pojawi się informacja o tym, aby zarejestrować produkt. Jeżeli posiadamy już klucz licencyjny, to wystarczy go wpisać. Jeżeli nie, to należy kliknąć Register online. Na rejestrację produktu Visual Studio mamy 30 dni. Po tym czasie nie będziemy mogli korzystać z tego narzędzia bez wpisania klucza licencyjnego, który de facto można otrzymać za darmo.

16 

Przekieruje nas na stronę Microsoft’u, na którą powinniśmy się zalogować używając loginu i hasła, jakie utworzyliśmy sobie wcześniej. Jeżeli nie posiadamy takich danych, to należy bezpłatnie zarejestrować się na tej stronie, aby móc ukończyć instalację Visual Studio i pobrać klucz licencyjny.

17 

Po zalogowaniu się, na stronie Microsoft poprosi nas o kilka informacji i nasze dane, aby personalnie przydzielić nam klucz licencyjny.

19 

Po kliknięciu Next dostaniemy nasz klucz licencyjny, który wystarczy skopiować.

20 

Po wklejeniu naszego klucza klikamy Next

21 

System zapyta się nas, czy na pewno chcemy zmienić coś na naszym komputerze.

22 

Po kliknięciu Yes Visual Studio połączy się z siecią, aby sprawdzić, czy klucz licencyjny jest poprawny.

23 

Po poprawnym zweryfikowaniu, produkt zostanie zarejestrowany. Od tej chwili można wykorzystać Visual Studio również do komercyjnych rozwiązań.

24 

Poniżej znajdują się komponenty, które zostały zainstalowane i ich skróty utworzone w Menu Start, odpowiednio dla Windows 8 oraz Windows 7

 29 30 31  

Przy każdym uruchomieniu Visual Studio 2012 ukaże się informacja o tym, na kogo zarejestrowany jest Visual Studio (pokazując przeważnie powiązany adres mailowy)

25 

Przy pierwszym uruchomieniu Visual Studio pokaże się dodatkowo informacja o tym, że ładowane są ustawienia, które mogą potrwać kilka sekund.

26 

Gdy już nam się uruchomi Visual Studio Express 2012 for Desktop mamy do wyboru trzy języki programowania, w których chcemy stworzyć naszą aplikację: Visual BasicVisual C# oraz Visual C++

28 

Istnieje również możliwość, aby nasze Visual Studio było całe w języku polskim. W tym wypadku potrzebujemy wrócić na stronę Visual Studio Express i tam wybrać Language Pack z językiem, w jakim chcemy aby nasze Visual Studio było.

32 

Następnie pobieramy lub uruchamiamy bezpośrednio wdexpress_langpack.exe.

33 

Po uruchomieniu instalatora pakietu językowego, ukaże nam się okno z akceptacją warunków licencyjnych oraz opcjonalnie możemy zaznaczyć, że chcemy aby przebieg naszej instalacji został przesłaby do Microsoftu. Cała instalacja jest w języku polskim (albo w języku, w którym chcemy, aby nasze Visual Studio było).

34 

Dopiero po akceptacji warunków licencyjnych pojawi się poniżej przycisk Zainstaluj

35 

Jeżeli mamy włączoną ochornę User account Control, to system zapyta się nas, czy na pewno chcemy zmieć informacje zapisane w naszym systemie operacyjnym.

36 

Po potwierdzeniu rozpocznie się pobieranie oraz równoległa instalacja naszego pakietu językowego

37 

Na sam koniec instalator poinformuje nas, że pakiet językowy został prawidłowo zainstalowany.

38 

Kiedy ponownie uruchomimy Visual Studio będziemy musieli poczekać chwilę, aż nowe składniki zostaną załadowane do naszego Visual Studio.

39 

Jak poniżej widać, dzięki pakietowi językowy, nasze Visual Studio jest po polsku. Jeżeli nie będzie widać zmian, wystarczy zresetować komputer, ponieważ zdarza się, że zmiany w rejestrze są dodane dopiero w trakcie ponownego załadowania systemu operacyjnego.

40 

W każdym momencie możemy również powrócić do języka angielskiego czy innego języka, który wgraliśmy jako pakiet językowy. Wystarczy wejść odpowienio w: Narzędzia -> Opcje -> Środowisko -> Ustawienia międzynarodowe lub Tools -> Options -> Environment -> International Settings, a następnie wybrać język, który mamy zainstalowany. Możemy domyślnie wybrać również język, w jakim jest nasz system operacyjny.

41 

Po zmianie języka konieczne jest wyłączenie i ponowne uruchomienie Visual Studio.

42 

Po ponownym uruchomieniu, nowe składniki znowu będą ładowane i nasze Visual Studio będzie już w języku, który wybraliśmy.

43 

Post Author: gosia

5 Replies to “[PL] Instalacja Visual Studio 2012 Express”

  1. Gosia a czy to prawda, że kiedy po okresie 30 dni chcemy zarejestrować produkt to Microsoft wymaga danych firmy? A jeśli ktoś nie pracuje w żadnej firmy tylko się uczy środowiska VS ?

  2. Lukasz, podczas rejestracji podajesz postawowe informacje o sobie. W okresie 30 dni VS powinieneś zarejestrować produkt aby mieć możliwość tworzenia komercyjnych projektów – i nie jest to ważne czy masz firmę czy nie (np. tworząc projekt jedynie na zlecenie). Możesz zamiast firmy wpisać, że jesteś studentem. Jeżeli zaś nie chcesz tworzyć komercyjnych projektów, a poznać dobrze środowisko i jesteś nadal studentem, to zapytaj się na swojej uczelni o dostęp do produktów Microsoftowych, z których można korzystać w wersjach pełnych, ale jedynie do nauki – czyli nie można tworzyć projektów komercyjnych.

  3. Dziękuję za poradnik, bo nie wiedziałem dlaczego Visual Studio nie zaakceptował języka polskiego, ale poradnik wyjaśnił mi jak to ręcznie zrobić 🙂

Leave a Reply